Iskustvo kao sirovina

Šošana Zubof

Doba nadzornog kapitalizma

Prevela sa engleskog Jelena Petrović

Clio, 2020.

Nadziru nas, svuda, u svakom trenutku.

Šošana Zubof ubedljivo predočava sveobuhvatnost ovog nadzora, ne samo na internetu, sajtovima, pretraživačima i društvenim mrežama.

„Proizvoda koji pretvaraju, prate, snimaju i prenose podatke o ponašanju ima koliko hoćete: od pametnih flaša votke, do rektalnih toplomera povezanih sa internetom, preko bukvalno svega drugog.“

Ni deca nisu pošteđena:

„Popularne igračke koje proizvodi Dženezis tojz (Genesis Toys) povezane su s mobilnom aplikacijom koja, kad se preuzme na telefon, „omogućava obradu podataka“ da bi igračka mogla da prepozna i razume sve što dete kaže.“

Opremljeni da se borimo sa starim, ne prepoznajemo nove opasnosti. Tako postajemo lak plen novih porobljivača.

„Eto kako potpuna novina pomuti razumevanje: naše prizme osvetljavaju ono što nam je poznato, a istinska novina ostaje u mraku i pretvara se u produžetak prošlosti. Tako se normalizuje ono što nije normalno, a borba protiv onoga sa čim se susrećemo prvi put postaje još teža.“

Nadzor se ne predstavlja kao prisila. Prikriva se iza prividno besplatnih usluga koje dobrovoljno prihvatamo.

Nadzorni kapitalizam nas pretvara u sirovinu za izvlačenje i obradu podataka (data mining).

„Gugl je nametnuo logiku osvajanja, proglasivši ljudsko iskustvo za plen koji se može pretvoriti u podatke i prisvojiti kao nadzorna imovina. U međuvremenu je ovladao mnogim retoričkim, političkim i tehnološkim strategijama kojima te procese i njihove posledice zaklanja od pogleda javnosti.“

Okiva nas tehnološki determinizam.

„Prihvatamo ideju da se tehnologija ne sme kočiti da bi društvo napredovalo i tako se prepuštamo tehnološkom determinizmu. Racionalno razmišljanje o društvenim vrednostima smatra se retrogradnim.“

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail